UX design

Čo to znamená

User Experience design môžeme do slovenčiny preložiť ako návrh používateľského zážitku. Narozdiel od grafického dizajnu sa pri návrhu User Experience nezameriavame výlučne na vzhľad, ale hlavne na funkčnosť, použiteľnosť či zrozumiteľnosť  navrhovaného produktu.

Viac info

User Experience je možné navrhovať pre rôzne typy produktov a služieb:

  • digitálne produkty a zážitky, ako sú webstránky, aplikácie, rozhrania TV, či napr. dotykové obrazovky v obchodoch alebo úradoch.
  • fyzické produkty a výrobky - od guličkového pera až po autobus, navrhnúť ako bude produkt vyzerať, ako ľahko sa s ním naučíte pracovať alebo aký zážitok máte pri jeho rozbaľovaní.
  • služby, procesy a postupy - častým príkladom je štátna správa, kedy občania musia vykonať predpísané aktivity na vybavenie napr. dokladov či povolení. Alebo proces reklamácie tovaru v obchode. Dobre navrhnutý proces s dôrazom na používateľa môže toto veľmi zjednodušiť (alebo zhoršiť).
  • interiéry a exteriéry - je dôležité navrhnúť budovu tak, aby sa v nej dobre orientovalo, mala priestory, ktoré jej používatelia budú potrebovať a aby sa v nej cítili dobre. Dobrý dizajn je o to dôležitejší, že chyby na nehnuteľnostiach sa neskôr naprávajú len ťažko a veľmi draho.

Ako UX dizajnéri zabezpečujú kvalitný UX dizajn?

  • UX výskum - pomocou rôznych výskumných metód zozbierame informácie o potrebách a očakávaniach používateľov*iek.
  • Prototypovanie a navrhovanie - na základe zistení z výskumu sa navrhne budúci vzhľad, obsah a funkčnosť produktu. Návrhy sa môžu spracovať do formy prototypu, ktorý pripomína reálny produkt, ale má obmedzený rozsah a funkcie, aby sa dal pred posunutím "do výroby" otestovať.
  • Testovanie - otestovanie prototypov s reálnymi používateľmi sa dajú "vychytať" chyby skôr, než by sa nákladne programoval reálny web a neskôr v ňom boli nájdené problémy s použiteľnosťou či porozumením produktu.
  • Iterácia - uvedený postup sa opakuje, ideálne do nekonečna, nakoľko je potrebné neustále naše produkty zlepšovať či reagovať na vývoj trhu či novšie technológie a trendy.


Dobrý UX design v konečnom dôsledku vedie k zlepšeniu spokojnosťi používateľov a zákazníkov, ich vyššej lojálnosti, zvýšenie konverzných pomerov a celkovému rastu podnikania.

Konzultácia zadarmo

S čím by ste potrebovali pomôcť?

Vyberte všetky možnosti, ktoré sa vás týkajú

Potrebujete ešte s niečím pomôcť?

Vyberte si ďalšiu oblasť

Zanechajte nám na vás kontakt

Formulár bol úspešne odoslaný.