Časť druhá: Rozbiehate e-shop? Rýchlo prebehnite ďalších 7 tipov, ktoré vám pomôžu pri štarte

Časť druhá: Rozbiehate e-shop? Rýchlo prebehnite ďalších 7 tipov, ktoré vám pomôžu pri štarte

V prvej časti článku sme vám priniesli 7 overených tipov a rád, ktoré oceníte najmä v momente, keď premýšľate nad tým, či sa pustiť do online predaja. V talóne nám však ostalo minimálne týchto sedem ďalších. Mysleli ste na všetko? Aj tieto body vás môžu nasmerovať k tomu, či bude váš e-shop rýchlo napredovať, alebo, naopak, pomaly pokrivkávať. 

1. Financovanie e-shopu si dobre premyslite, v hre je niekoľko možností

Financovať e-shop z vlastných zdrojov je ojedinelé. Nie však vylúčené, najmä, ak máte dostatočný kapitál v rezerve a skúsenosti. V opačnom prípade je tu možnosť úveru alebo investor, ktorý vám zároveň možno pomôže už v počiatočných štádiách nájsť prípadné slabiny vášho finančného plánu.

2. Balenie zohráva svoj význam. V niektorých prípadoch estetický, v iných bezpečnostný

Podľa toho, aký typ tovaru predávate, by ste sa mali zamerať aj na detaily súvisiace s balením. Krásny alebo elegantný obal poteší zákazníka, ktorý si objedná živé kvety ako darček pre blízkeho, luxusné hodinky alebo šperky. Originálne balenie je na mieste v prípade handmade výrobkov a na nápaditom balení by malo popracovať napríklad online kníhkupectvo. Je však i segment, v ktorom nejde o vizuálnu stránku, ale napríklad o bezpečnosť (krehký tovar).

3. Marketingová stratégia by mala zohľadniť typ tovaru, ktorý plánujete predávať

Patria produkty vo vašom predajnom portfóliu k položkám, ktoré sa bežne dopytujú vo vyhľadávači? V tom prípade zvážte marketingové aktivity, ktoré budú zahŕňať PPC a SEO. V prípade nových a originálnych produktov je na mieste zainvestovať do propagácie na sociálnych sieťach, v ktorých sú potenciálni klienti. Nuž, a s kvalitnou a legálnou databázou e-mailov sa môžete vybrať aj cestou efektívneho e-mail marketingu. 

4. SEO a PPC nemusia byť v postavení buď-alebo

Pri rozhodovaní sa, ktorá z týchto dvoch foriem online marketingu vypáli efektívnejšie, zvážte možnosť, že zapracujete na oboch. Pre vysokokonkurenčný tovare je SEO síce dlhšou, no spoľahlivejšou voľbou. PPC síce s dostatočným budgetom dokáže divy, no jedná sa o krátkodobé a nákladné reklamné aktivity. Ideálny stav nastane, ak sa optimalizácia pre vyhľadávače a platená reklama dopĺňajú.

5. Propagácia formou letákov či spolupráca s influencermi má svoje výhody

Trendom v oblasti online marketingu sú influenceri s publikom rôzneho rozsahu. Aktuálne mnohé značky či predajcovia vsádzajú na tých, ktorí síce nemajú tak veľký zásah, no svojimi aktivitami s predajným segmentom súvisia. Nie vždy je to však o online propagácii. Lokálnemu pestovateľovi zeleniny bez chémie pomôže aj tradičná printová reklama a distribúcia letákov priamo do schránok v okolí farmy. 

6. Sledujte si konverzný pomer a podiel nákladov na obrate

Ak máte v jednotlivých metrikách, grafoch a číslach ešte nejasno, vedzte, že tieto dve patria k najpodstatnejším. Konverzný pomer – Conversion Rate (CR) je percento nákupov na počet návštev a pohybuje sa v priemere medzi 2-3%. Podiel nákladov na obrate (PNO) vám pomôže odmerať výkonnosť online marketingových kampaní. 

7. Akcie a zľavy určite k online predaju patria

Na mnohých zákazníkov pôsobia slová ako akcia, zľava, Black Friday či výpredaj podobne ako magnet. Ak o toto lákadlo nechcete prísť, na niekoľko z nich by ste sa mali v závislosti od typu tovaru a sezóny pripraviť.

Bonusový tip – Sám e-shop rýchlo ukáže, či má nedostatky. Predíďte im. 

Hoci sa mnohí online predajcovia snažia ukuť svoj e-shop rýchlo, napokon zistia, že viaceré aktivity okolo neho potrebujú delegovať na agentúru, ktorá im s marketingom, optimalizáciou či technickými riešeniami na pozadí pomôže. Výber agentúry je preto kľúčový už vo chvíli, kedy e-shop ešte len rozbiehate. My, v ui42, vám vo svete e-commerce držíme palce. Ak by vám bolo našich 7+7 tipov málo, a potrebujete so svojím online podnikaním poradiť, pokojne nás kontaktujte.

PS: Buďte pripravení na to, že to celé bude trvať dlhšie. Bude to drahšie a budete tomu venovať viac času, ako ste očakávali. Na druhej strane sa veľa naučíte, stretnete množstvo zaujímavých ľudí a napokon si možno i splníte svoj sen. A to za to predsa stojí!

Potrebujete pomôcť s vašim online podnikaním?

Kontaktujte nás na sales@ui42.com  

 

Prečítajte si tiež