5 základov pre správne škálovanie vášho e-commerce podnikania

Úspešné škálovanie vášho e-commerce podnikania si vyžaduje viac ako len zvyšovanie investícií. Implementáciou týchto piatich základných stratégií sa môžete zamerať na efektívnejšie využitie existujúcich zdrojov a budovanie pevnejších vzťahov so zákazníkmi. Výsledkom bude udržateľný rast vášho podnikania a zvýšené zisky.

5 základov pre správne škálovanie vášho e-commerce podnikania

5 základov pre správne škálovanie vášho e-commerce podnikania

Úspešné škálovanie vášho e-commerce podnikania si vyžaduje viac ako len zvyšovanie investícií. Implementáciou týchto piatich základných stratégií sa môžete zamerať na efektívnejšie využitie existujúcich zdrojov a budovanie pevnejších vzťahov so zákazníkmi. Výsledkom bude udržateľný rast vášho podnikania a zvýšené zisky.

5 základov pre správne škálovanie vášho e-commerce podnikania

E-commerce zažíva dynamický rast a z roka na rok rastie o 20 až 25%. To predstavuje obrovský potenciál pre tých, ktorí sa chcú v tomto lukratívnom odvetví presadiť. Čím rozsiahlejší je váš biznis, tým ľahšie je generovať značné zisky, budovať silnú značku a efektívne využívať dostupné zdroje. Škálovanie vám umožňuje stať sa silnejším hráčom na trhu a ľahšie konkurovať ostatným.

Ako škálovať e-commerce biznis?

V tomto článku sa dozviete o piatich kľúčových stratégiách, ktoré vám pomôžu úspešne škálovať váš e-commerce biznis a dosiahnuť tak trvalý rast a prosperitu. Ako môžete naštartovať rýchle škálovanie vášho podnikania? Predtým, ako sa do toho pustíte, je dôležité rozlíšiť pojmy "škálovanie" a "rast podnikania".

Škálovanie vs. Rast podnikania

Rast podnikania sa zameriava na zvyšovanie zdrojov, ako sú zamestnanci, produktové rady alebo kapitálové investície, v rovnakom tempe s rastom tržieb. Znamená to, že generované tržby sa vyrovnajú investíciám do predaja väčšieho objemu produktov, čo vedie k rastu podniku, ale nie nutne k rastu zisku.

Škálovanie je na druhej strane zamerané na zvyšovanie tržieb s využitím minimálnych dodatočných zdrojov. Tým podnik dosahuje vyšší zisk a efektivitu, pretože réžijné náklady zostávajú pomerne rovnaké aj pri raste tržieb. Pre každý nový biznis je zvyšovanie tržieb atraktívne, a preto by práve škálovanie malo byť vašim konečným cieľom. Aby ste to dosiahli, je dôležité z existujúcich zdrojov vyťažiť maximum.

Tu je 5 kľúčových iniciatív, ktoré vám pomôžu škálovať váš e-commerce biznis:

1. Online marketing ako kľúč k rastu

Svet e-commerce sa rýchlo rozvíja a s takmer 35% globálnej populácie tvoriacej digitálnych nakupujúcich je pre majiteľov e-commerce biznisov dôležité zamerať sa na škálovanie svojho podnikania. Koniec koncov, čím viac sa biznis škáluje, tým ľahšie je vybudovať silnú značku a generovať konverzie. Základom úspešného e-commerce biznisu je efektívny online marketing. Pomocou pútavého a relevantného obsahu komunikovaného na rôznych platformách, ako sú Google, Meta a iných sociálnych sieťach, môžete prilákať do vášho online obchodu záujemcov a premeniť ich na kupujúcich zákazníkov.

Prilákajte a zaujmite

Vytvárajte hodnotný a relevantný obsah, ktorý osloví vašu cieľovú skupinu. Optimalizujte svoj web pre vyhľadávače (SEO), aby ste sa umiestnili na popredných priečkach vo vyhľadávaní. Využite silu sociálnych sietí na budovanie komunity a propagáciu vašich produktov. Nastavte performance kampane v Google PPC Ads. 

Premeňte návštevníkov na zákazníkov

Navrhnite intuitívny a užívateľsky design vášho webu, ktorý vašim potenciálnym zákazníkom uľahčí nákup. Nezabudnite na UX a CX. Ponúknite rôzne možnosti platby a dopravy, aby ste vyhoveli potrebám vašich zákazníkov. Využite nástroje na remarketing a e-mailový marketing na oslovenie potenciálnych zákazníkov, ktorí opustili váš web bez nákupu.

Analyzujte a optimalizujte

Sledujte a analyzujte údaje o predaji a marketingu, aby ste získali cenné poznatky o správaní vašich zákazníkov. Optimalizujte svoje kampane na základe dát a experimentujte s rôznymi stratégiami, aby ste dosiahli maximálnu návratnosť investícií (ROI). Investícia do online marketingu sa vám mnohonásobne vráti v podobe rastu vášho e-commerce biznisu. Nezabúdajte, že online marketing je trvalý proces, ktorý si vyžaduje neustále sledovanie trendov a adaptáciu stratégií. Získajte náskok pred konkurenciou a rozbehnite svoj e-commerce biznis s efektívnou online marketingovou stratégiou!

2. Zvýšte produktivitu a efektivitu s automatizačnými nástrojmi

Škálovanie e-commerce biznisu si vyžaduje veľa úsilia. Existuje viacero úloh, ktoré sú nad vaše sily a ich dokončenie vám zaberie viac času, než by ste očakávali. Ak chcete škálovať svoj online biznis, automatizácia vám pomôže ušetriť čas a zdroje, ktoré by ste inak museli do týchto úloh investovať. Optimalizujete tak celý proces a získate čas na dôležité úlohy, ako je tvorba marketingových kampaní a obsahu. 

AI chatbot - váš neúnavný partner pre e-commerce

Chatbot s podporou ChatGPT 4 prinesie revolúciu do vášho zákazníckeho servisu, marketingu a predaja: v ui42 jednoducho  pomocou API prepojíme vášho chatbota k ChatGPT 4 a umožníme tak plynulú komunikáciu a získavanie odpovedí v reálnom čase. Váš virtuálny asistent je vždy k dispozícii, aby odpovedal na otázky zákazníkov a poskytoval im podporu. Zjednodušte si proces získavania leadov a zhromažďujte kontaktné údaje potenciálnych zákazníkov bez námahy. Poskytujte viacjazyčnú podporu a prispôsobte sa globálnemu publiku. Váš chatbot sa neustále učí a aktualizuje svoje vedomosti, čím vám umožňuje držať krok s najnovšími trendmi a požiadavkami zákazníkov. Poskytnite svojim zákazníkom výnimočný zážitok a posuňte svoj e-commerce biznis na novú úroveň.

Automatizované odporúčania produktov

Automatizované odporúčania produktov sú pre e-shoperov veľkým prínosom, pretože umožňujú ponúkať zákazníkom produkty, ktoré by sa im mohli páčiť, ešte pred tým, ako si niečo kúpia. Využitie odporúčacieho nástroja na báze umelej inteligencie vám teda môže pomôcť zlepšiť vzťah so zákazníkmi a zvýšiť predaj. Takže ak chcete zvýšiť úspešnosť vášho e-shopu a zlepšiť zážitok z nakupovania pre vašich zákazníkov, môže byť implementácia tohto nástroja pre vás veľkým plusom.

3. Strategicky outsourcujte

V nadväznosti na predošlý bod o automatizácii existuje viacero ďalších biznisových úloh, ktoré môžete outsourcovať expertom. Podobne, ak vám chýba interná expertíza a technické úlohy, ako sú osvedčené postupy SEO alebo náročná migrácia CMS, (prepojenie CMS na ERP) je najlepšie tieto úlohy prenechať expertom z tretích strán. Outsourcing vám umožní škálovať biznis a zároveň ušetrí váš čas na iné oblasti podnikania.

Podobne, keď škálujete svoj e-commerce biznis, mali by ste prestať s manuálnym vyberaním, balením a posielaním produktov. Namiesto toho si najmite firmu na plnenie objednávok, ktorá bude skladovať produkty a plniť všetky prijaté objednávky. Ušetrené zdroje investujte do rastu a kreativity! Namiesto manuálneho balenia a logistiky môžete s využitím externých služieb ušetriť čas a peniaze. Tieto zdroje potom môžete investovať do rozvoja vášho podnikania, do kreatívnych aktivít a marketingu, ktoré vám pomôžu osloviť nových zákazníkov a zvýšiť predaj.

Tu je niekoľko príkladov, ako môžete ušetrené zdroje využiť:

 • Vylepšite váš web a marketingové kampane: Investujte do dizajnu, UX a SEO, aby ste prilákali a udržali si zákazníkov.
 • Rozšírte ponuku produktov: Vyvíjajte nové produkty a služby, ktoré uspokoja potreby vašich zákazníkov.
 • Zlepšite zákaznícky servis: Ponúknite rýchlu a efektívnu podporu, aby ste si udržali lojalitu zákazníkov.
 • Investujte do vzdelávania a rozvoja: Získajte nové zručnosti a znalosti, ktoré vám pomôžu posunúť vaše podnikanie na novú úroveň.

4. Prioritizujte výnimočnú zákaznícku spokojnosť

Vylepšite nákupný zážitok s pomocou spätnej väzby (Customer Experience) 

V internetovom obchode je spokojnosť zákazníkov alfou a omegou úspechu. Neustále sa snažte zlepšovať svoje služby a produkty a v tomto vám môže nesmierne pomôcť spätná väzba od vašich klientov. Ich názory vám pomôžu identifikovať oblasti, v ktorých sa môžete zlepšiť a posunúť tak zákaznícky zážitok na novú úroveň.

Opýtajte sa svojich zákazníkov:

 • Ako sa im páčil váš web? Bol dizajn a rozloženie stránky prehľadné a intuitívne? Mohli bez problémov nájsť požadovaný produkt a všetky informácie o ňom? Načítal sa stránka rýchlo aj na mobile?
 • Ako hodnotia platobný proces? Prebehla platba hladko a bez komplikácií? Mali k dispozícii preferované platobné metódy a dostatok informácií o platení?
 • Ako boli spokojní s doručením a dobierkou? Akú kuriérsku službu si vybrali a ako hodnotíte jej rýchlosť a komunikáciu? Mohli sledovať zásielku online a aká bola výška poplatku za dobierku?
 • Ako hodnotia balenie a faktúru? Bolo balenie produktu pevné a nepoškodené? Dal sa produkt jednoducho odbaliť? Nechýbala v zásielke faktúra a boli všetky informácie na faktúre správne uvedené?
 • Akékoľvek ďalšie postrehy? Stretli sa na webe s chybami alebo technickými problémami? Mali s nákupným procesom alebo stránkou negatívne skúsenosti? 

Spätná väzba od vašich zákazníkov je pre vás nesmierne dôležitá. Môžete sa s nimi podeliť o svoje skúsenosti prostredníctvom recenzie na webe alebo na sociálnych sieťach, vyplnením krátkeho dotazníka o spokojnosti alebo ich môžete kontaktovať priamo.

Recencia zákazníkov: Zákaznícky servis

Vzhľadom na rastúce náklady na akvizíciu zákazníkov sa retencia stáva prioritou pre všetky e-commerce biznisy. Zlý zákaznícky servis je jedným z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k odlivu zákazníkov. Štúdia spoločnosti ui42 zistila že len minimum zákazníkov sa s ostatnými podelí o dobrú skúsenosť s e-shopom ale drvivá vačšina Až 95% zákazníkov sa podelí o zlé skúsenosti s e-shopom. Preto je pri škálovaní vášho e-commerce podnikania dôležité posilniť iniciatívy v oblasti zákazníckeho servisu.

Rýchlosť CMS

Rýchlosť webovej stránky je v e-commerce alfou a omegou. Zákazníci s vysokou pravdepodobnosťou nakúpia na stránkach, ktoré sa načítavajú rýchlo. Rýchly web znamená lepšie SEO hodnotenie, vyššiu spokojnosť zákazníkov a v konečnom dôsledku aj vyšší predaj.

Podobne ako internetový obchod s nábytkom Kondela, aj vy sa môžete zamerať na optimalizáciu rýchlosti vášho e-commerce webu. Kompresia obrázkov, minimalizácia kódu a využitie cache pre opakovaných návštevníkov sú len niektoré z nástrojov, ktoré vám pomôžu zrýchliť web a zlepšiť tak celkový zákaznícky zážitok. Investujte do kvalitného a rýchleho CMS systému, pravidelne optimalizujte svoj web a nezabudnite využívať nástroje na meranie rýchlosti. Rýchlosť sa vám vo výsledkoch predaja zaručene vráti.

Komunikujte so svojími zákazníkmi 

Jednoducho povedané, musíte svojim zákazníkom ponúknuť niekoľko spôsobov, ako získať požadované informácie. Zároveň nezabudnite na rôzne možnosti, ako vás môžu kontaktovať. A ak sa už zákazník alebo potenciálny zákazník spojí, nezabudnite promptne reagovať. Koniec koncov, až 90% zákazníkov uvádza, že promptná odpoveď je pre nich veľmi dôležitá.

5. Retencia - stratégia na udržanie zákazníkov

V oblasti e-commerce je retencia zákazníkov 5-krát lacnejšia ako získanie nového zákazníka. Preto je zvyšovanie miery udržania zákazníkov spoľahlivým spôsobom, ako dosiahnuť zisk.

Okrem poskytovania výnimočného zákazníckeho servisu je tu zopár účinných taktík na podporu udržania zákazníkov:

Podporujte zákazníkov v registrácií na vašom webe

Zákaznícke účty sú dôkazom dlhodobého záväzku zákazníka voči značke. Uľahčujú opakované nákupy a zákazníkom ponúkajú okamžitý prístup k predchádzajúcim objednávkam a ich stavu. Väčšina zákazníkov však uprednostňuje nákup len ako hosť, pretože je to rýchle a pohodlné. Ako teda môžete povzbudiť zákazníkov, aby si vytvorili zákaznícky účet? Priveďte ich k registrácii po prvom nákupe. Pošlite priame pozvánky svojim prvýkrát nakupujúcim zákazníkom a požiadajte ich, aby si aktivovali svoj účet po transakcii. Motivujte ich retenčnou zľavou, ktorá je lacnejšia ako nákup nových zákazníkov. 

Zavedenie programu vernostných zákazníkov

Vernostné programy sú účinnou taktikou na povzbudenie nakupujúcich k opakovaným nákupom alebo zvýšeniu frekvencie ich nákupov. Ponúkané odmeny sú motiváciou pre zákazníkov, aby nakupovali a získali hodnotné body.

Pozrite sa, ako internetový obchod s detským tovarom www.feedo.sk odmeňuje svojich zákazníkov, keď nakupujú za určitú sumu. Vstupom do "Feedo klubu" môžu zákazníci pri každom nákupe získať väčšiu hodnotu, zatiaľ čo obchod profituje z opakovaných nákupov. V ideálnom prípade by ste im mali ponúknuť uvítacie body za registráciu. To povzbudí nakupujúcich, aby si vytvorili zákaznícky účet. Navyše ocenia, aké je ľahké získať odmeny, čo ich inšpiruje k návratu do vášho e-commerce obchodu.

Väčšina e-commerce platforiem (ako je Shopify) ponúka prehľady obchodov, vďaka ktorým môžete vidieť najlepších zákazníkov podľa hodnoty objednávky a frekvencie. Využite tieto informácie na odmeňovanie pravidelných zákazníkov.

Odosielajte pútavé e-maily

Stratégia e-mailového marketingu je základom pre získanie a udržanie zákazníkov. Využite tento prostriedok na vybudovanie silného vzťahu s vašim publikom pred a po nákupe. Je dôležité posielať e-maily s pridanou hodnotou, inak riskujete, že skončíte v priečinku so spamom.

Pozrite sa, ako internetový obchod www.kodela.sk posiela personalizované e-maily svojim zákazníkom. E-mail nielenže obsahuje zľavu, ale aj personalizovaný obsah na základe AI odporučení prostredníctvom AI toolu Bloomreach. 

Ako posielať pútavé e-maily vašim zákazníkom?

 • Pošlite e-maily týždeň po nákupe a poďakujte svojmu zákazníkovi. Vďaka tomu sa zákazník bude cítiť dobre kvôli svojmu nákupnému rozhodnutiu.
 • Posielajte obsah s pridanou hodnotou, ako sú návody alebo tutoriály súvisiace s používaním produktu.
 • Odporučte produkty, ktoré dopĺňajú pôvodný nákup. Týmto sa zvyšuje šanca na opakovaný nákup.
 • Zdieľajte zákaznícke recenzie. To bude pre vašich zákazníkov fungovať ako sociálny dôkaz a povzbudí ich k tomu, aby zostali lojálni vašej značke.
Sú vám niektoré výrazy nejasné? Pozrite uičkovskú abecedu

Kontaktujte nás

Naša agentúra sa riadi pravidlami a princípmi Férového tendra.

Prečítajte si tiež

Konzultácia zadarmo

S čím by ste potrebovali pomôcť?

Vyberte všetky možnosti, ktoré sa vás týkajú

Potrebujete ešte s niečím pomôcť?

Vyberte si ďalšiu oblasť

Zanechajte nám na vás kontakt

Formulár bol úspešne odoslaný.